• 01.jpg
  • 02.jpg
  • 03.jpg
  • kuchnia rustykalna.jpg
  • salon jasny wosk.jpg
  • SYPIALNIA JASNY WOSK.jpg

Kredensy woskowane

targi 032-EFFECTS

Styl i tradycja

Współczesna kuchnia to najczęściej zamówiona na wymiar płyta lub – w droższej wersji – fornir. Stolarz przychodzi, odbiera zamówienie, wraca z gotową kuchnią, którą dosłownie przybija dosłownie do ścian. Kuchnie te są owszem, piękne, praktyczne i stosunkowo trwałe.

Czy ktoś jeszcze pamięta czar kuchni, w której obok drewnianej ławy i stołu stała węglowa kuchnia lub koza, a pod ścianą stał wspaniały, pojemny, drewniany kredens służący za spiżarnie, szafę i składzik w jednym?

Funkcje kredensu

Kredensy po wieloletnim zesłaniu wracają na salony. I to dosłownie. Mimo że przez wieki był to mebel stojący głównie w kuchni, często spotkać go można teraz w salonie, jako mebel reprezentacyjny. Nie bez przypadku. Bardzo trudno kupić kredens, który nie byłby wykonany z litego drewna. Najczęściej jest to albo antyk, którego wartość sięga kilku tysięcy złotych, albo mebel nowy, wykonany zgodnie z tradycyjną techniką, nawiązujący stylistyką do tych z dawnych czasów. Zawsze jest to jednak lite drewno, które dodaje elegancji każdemu wnętrzu, niezależnie czy jest to kredens wydobyty gdzieś z babcinej piwnicy i poddany troskliwej pielęgnacji, czy też zupełnie nowy. Kredens to klasyka, styl i elegancji. Czy wiemy, jaka jest jego historia?

Trochę historii

„Praszczurem” kredensu jest drewniana, wielka skrzynia, w które niegdyś przechowywano naczynia i żywność. W renesansie częściowo stracił swoją funkcję czysto użytkową. Nad skrzynią dobudowano półki i szufladki, których ilość świadczyła o zamożności i randze właściciela kredensu, w którym trzymano cenne rodowe srebra czy porcelanę. Był to też mebel, który był czymś w rodzaju strefy przejściowej pomiędzy salonami a pomieszczeniami służby. Poza tym że przechowywano w nim sztućce, zastawę stołową, bieliznę stołową, to jego blat służył do kończenia przygotowanych posiłków przed wniesieniem ich na salę. Na nim potrawy dekorowano, tu rozlewano trunki, układano pięknie na tacach. Największą popularnością kredensy cieszyły się w Niderlandach, ze względu na miłość tej nacji do porcelany. Aby zabezpieczyć misterne, wykonane z cieniutkiej i delikatnej porcelany filiżanki, a przy okazji żeby nie chować ich piękna przed wzrokiem, chowano je właśnie w kredensach, za szkłem. W ten sposób właśnie powstała najbardziej znana wersja kredensu – court-cupboard, czyli kredens z nadstawką z drzwiczkami ze wstawioną szybą.

Drewno woskowane

Jeśli decydujemy się na kupno kredensu, warto zastanowić się nad tym, jak drewno, z którego jest on zbudowany, powinno być wykończone. Czy ma to być drewno lakierowane, bejcowane, olejowane czy woskowane. Każdy rodzaj ma swoje wady i zalety. Z pewnością jednak to właśnie woskowane kredensy należą do tych najbardziej eleganckich i najbardziej trzymających klasyczny styl. Nie błyszczą się tak jak meble lakierowane, a w dotyku są jedwabiście gładkie. Tradycyjny sposób zabezpieczania mebla przed wilgocią, kurzem i negatywnym działaniem środowiska, z użyciem wosku pszczelego, to gwarancja najwyższej jakości mebla. Jeśli producent zadbał o odpowiednie jego wykończenie, w postaci stylizowanych elementów takich jak okucia, zawiasy czy uchwyty, to zostaniemy właścicielami mebla, który świetnie sprawdzi się zarówno jako wspaniała ozdoba salonu czy kuchni, ale także jako funkcjonalna „przechowalnia” na różne elementy zastawy, kryształy, porcelanę, obrusy. Kredens to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią sobie połączenie funkcjonalności z pięknem.